Případ, kterému se věnujeme: pesticidy v Polsku.

Již je to půl roku, co jsme na naší FB stránce facebook.com/BioDrogerie.cz sdíleli neuvěřitelný článek o tom, že Polsko povolilo používání nebezpečných a dokonce zakázaných pesticidů známých jako neonikotinoidy.
Článek který jsme sdíleli najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2560135-varsava-povolila-uzivani-zakazanych-pesticidu-chovatele-se-boji-o-sve-vcely
Jak jsme slíbili, případem jsme se trochu zabývali, včetně oslovení Státní zemědělské a potravinářské inspekce s dotazem, zda nemá nástroje jak zabránit přísunu potravin a jiných výrobků s rizikem obsahu neonikotinoidů do ČR. Odpověď nás zaujala v několika směrech. Především nám potvrdila, že používání neonikotinoidů, které je v Polsku nyní bohužel zcela běžné, je opravdu v EU pro plodiny pěstované mimo skleník zakázané a považováno za vysoce rizikové z několika důvodů, především fatálnímu ohrožení včelstev. Mimochodem - vzhledem k tomu, že neonikotinoidy jsou oblíbeny mezi tamními pěstiteli kukuřice, řepky a dalších olejnin se problém dokonce týká i drogerie - čistící látky se často derivují právě z kukuřičných a řepkových olejů. Dále jsme ale byli ujištěni, že se obsah neonikotinoidů v potravinách přísně hlídá. Případy nálezů těchto látek naštěstí nebyly časté, jak se to nyní po povolení látek v Polsku bude jasné až po zveřejnění dalších kontrol. Jak je to s kontrolou u surovin, krmných směsí, olejů atd. není uplně jasné, pokusíme to zjistit.

Pokud jste četli pozorně asi vás zarazila informace o pěstování "mimo skleníky". Ano, zákaz se opravdu nevztahuje na pěstování ve sklenících, takže, a nyní citujeme z odpovědi inspekce na náš dotaz: "ve státech EU je například možné namořit osivo salátu nebo ředkviček, vyset ve skleníku, sklidit a prodat na konzum." Stejně tak je možné další užití v rámci skleníkového pěstování. A asi nebudeme naivně předpokládat, že se to ve velkopěstírnách zeleniny neděje. A upřímně řečeno je asi naivní myslet si, že látka, která zabíjí včelstva je zcela neškodná pro člověka.
Případem se budeme dále zabývat.

neonikotinoidy v praxi

Kontakt

Infolinka: +420 602 964 281
Po - Pá 9:00 - 17:00
 

E-mail: info@biodrogerie.cz

  

Provozuje:
TerraPIN s.r.o.
IČ: 01676032
DIČ: CZ01676032

 

Velkoobchodní prodej:
prodej@biodrogerie.cz
+420 602 964 536

 

VÍCE ZDE

 

DRUHY VÝROBKŮ

/druhy-vyrobku/

Rady a tipy